Aprelin 24-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti və AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun YAP Təşkilatı, Qadınlar Şurası, “Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi” və “Türkdilli əlyazmaların tədqiqi” şöbələrinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 102 illiyinə həsr edilmiş “Zərifə Əliyeva işığında: Qadın və dövlətçilik” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, eləcə də Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Ağayeva, Yeni Azərbaycan Partiyasının Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, AMEA Rəyasət Heyətinin və Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən hazırlanmış və akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elminin, səhiyyəsinin və ictimai-fikrinin inkişafında mühüm xidmətləri olan akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümünün Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında keçirilən silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu və zəngin fəaliyyətinin yenidən cəmiyyətimizə və yeni nəslə təqdim edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bugünkü tədbir AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun təşəbbüsü ilə fərqli formatda keçirilir, akademik Zərifə Əliyevanın həyatını həsr etdiyi tibb elminə dair Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan XII-XVII əsrlərə aid əlyazmalar sərgilənir.
Akademik Zərifə Əliyevanın oftalmologiya sahəsindəki tarixi xidmətlərinin nəinki ölkəmizdə, bütün keçmiş Sovet İttifaqında və dünyada qəbul olunduğunu və yüksək qiymətləndirildiyini deyən AMEA rəhbəri görkəmli alimin SSRİ-də oftalmologiya elminin yaradıcılarından biri, Azərbaycanda isə oftalmologiya elminin banisi kimi qəbul edildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bir neçə elmi istiqamətin və yeniliklərin görkəmli alimin adı ilə bağlı olduğunu, hər kəs tərəfindən xüsusi rəğbətlə qarşılanan praktik yeniliklər tətbiq etdiyini diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycanda traxoma xəstəliyinin qarşısının alınması və müalicə üsullarının müəyyənləşdirilməsi akademik Zərifə Əliyevanın adı ilə bağlıdır. Bu məqsədlə akademik Zərifə Əliyevanın təşəbbüsü əsasında həkim briqadaları təşkil edilmiş, Bakıda və rayonlarda traxoma xəstəliyinə qarşı mübarizə aparılmışdır. Həmçinin Zərifə xanım Əliyeva istehsal müəssisələrində və sənayedə yaranmış göz xəstəliklərinə qarşı da ciddi mübarizə aparmış, bir sıra müəssisələrdə onun tərəfindən laboratoriyalar yaradılaraq peşə xəstəlikləri yerindəcə müayinə və müalicə olunmuşdur. Akademik Zərifə Əliyeva bu istiqamətdə praktik və elmi fəaliyyəti ilə sənaye oftalmologiyasının əsasını qoymuşdur”, - deyə AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
Akademik Zərifə Əliyevanın tibb sahəsindəki zəngin fəaliyyətini elmi tədqiqatları ilə genişləndirdiyini deyən natiq alimin təşəbbüsü ilə Fiziologiya İnstitutunda görmə orqanının peşə patologiyasının öyrənilməsi üzrə laboratoriyanın yaradıldığını, geniş elmi tədqiqatların aparıldığını, həmçinin ixtisaslaşmış oftalmoloq kadrlar yetişdirildiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın bu sahədə həyata keçirdiyi elmi fəaliyyətinə görə, SSRİ Tibb Elmlər Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görüldüyünü və Azərbaycan qadınının gücünü, zəkasını bütün dünyaya göstərdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin xatirəsinin ölkəmizdə əbədiləşdirildiyini, Milli Oftalmologiya Mərkəzinin, Liseyin, bir sıra küçələrin onun adını daşıdığını bildirib.
“Zərifə xanımın zərifliyi, insanlığı, şəxsiyyəti, həyatı və fəaliyyəti hər kəs üçün bir nümunədir və onun ideyaları, elmdə qoyduğu ənənələr bu gün də yaşayır və Azərbaycan elminin inkişafına öz töhfəsini verir”, - deyə AMEA prezidenti qeyd edib.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxışında sıravi həkimlikdən akademik zirvəsinə ucalan Zərifə xanım Əliyevanın zəngin mənəviyyata sahib əsl ziyalı kimi mənalı ömür yolu keçdiyini, əhatəli elmi fəaliyyəti ilə ölkəmizdə tibb sahəsinin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini vurğulayıb, onun elmi araşdırmalarının, alim kimi qazandığı böyük uğurların Azərbaycanın tibb elmi tarixində xüsusi yer tutduğunu deyib. Bildirib ki, Zərifə Əliyeva haqqında söhbət düşəndə gözümüz önündə əsl Azərbaycan qadını, vəfalı ömür-gün yoldaşı, fədakar ana obrazı canlanır.
Görkəmli alimin həyatı və fəaliyyəti barədə məlumat verən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova milli oftalmologiya elmi məktəbinin əsasını qoymuş, 1968-ci ildən görmə orqanının peşəkar patologiyaları ilə məqsədyönlü məşğul olmuş və bu istiqamətdə bir çox yeni elmi ideyaların müəllifi kimi bütün dünyada tanınmış Zərifə xanım Əliyevanın “Azərbaycanın bir sıra kimya müəssisələri işçilərinin görmə orqanının vəziyyəti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını 1976-cı ildə Moskvada, nüfuzlu elmi mərkəz kimi tanınan M.Helmholts adına Elmi-Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda müdafiə etdiyini, 1977-ci ildə SSRİ Nazirlər Kabineti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən ona tibb elmləri doktoru elmi dərəcəsi, 1979-cu ildə isə Göz xəstəlikləri kafedrası üzrə professor elmi adı verildiyini söyləyib.
Həmçinin bildirib ki, akademik Zərifə Əliyevanın çoxşaxəli tədqiqatlarının əsas istiqamətlərini traxoma xəstəliyinin klinikası, görmə orqanının fiziologiyası və peşə xəstəliklərinin təsiri nəticəsində baş verən göz patologiyalarının profilaktikası, diaqnostikası və müalicəsi, herpetik göz xəstəlikləri, görmə orqanının virusla zədələnməsi, ağır virus konyunktivitləri, gözün hidrodinamik sisteminin fizioloji-anatomik xarakteristikası, göz sulanmasının müasir cərrahi müalicəsi, şəkərli diabet zamanı göz xəstəlikləri, göz zədələnmələri, terapevtik oftalmologiya, iridodiaqnostika, göz vərəmi, görmə orqanının onkoloji və qlaukoma problemləri və s. təşkil etmişdir. Bütün bu məsələlərin əhatə edildiyi “Terapevtik oftalmologiya”, “Oftalmologiyanın aktual problemləri”, “Herpetik göz xəstəliyi”, “Kəskin virus konyunktivitləri”, “Göz yaşı drenajının fiziologiyası”, “İridodiaqnostika” və s. kimi monoqrafiyaları dünya oftalmologiya elminə mühüm töhfələrdir.
Tədbirdə həmçinin AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Ağayeva, Yeni Azərbaycan Partiyasının Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev və AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Aygül Hacıyeva çıxış edərək akademik Zərifə xanım Əliyevanın vəfalı ömür-gün yoldaşı, bir ana, həkim, alim və ictimai xadim olaraq Azərbaycan qadınını ləyaqətlə təmsil etdiyini, yüksək mədəniyyəti, alicənablığı, zərifliyi, insanlığı və parlaq zəkası ilə hər kəsin sevgisini qazandığını söyləyiblər.

On April 24, a roundtable on the topic “In the Light of Zarifa Aliyeva: Women and Statehood,” dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the outstanding ophthalmologist-scientist, Academician Zarifa Aliyeva, was held with the joint organization of the Presidium of ANAS, YAP (New Azerbaijan Party) Organization, Women’s Council, Departments of the Study of Turkic World Manuscripts and the Study of Turkic-language Manuscripts of the Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli of ANAS.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium of ANAS, as well as member of the Milli Majlis Ulviyya Agayeva, the Chairman of the Yasamal district organization of YAP, Bakhtiyar Nabiyev, employees of the Presidium of ANAS and the Institute of Manuscripts, and media representatives.
Before the event, the participants viewed an exhibition dedicated to prominent scientist Academician Zarifa Aliyeva, prepared by the Institute of Manuscripts.
The event was opened with an introductory speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who said that the 102nd anniversary of the birth of Academician Zarifa Aliyeva, who made significant contributions to the development of Azerbaijani science, healthcare, and public thought, is marked with a series of events at the Academy’s scientific institutions and organizations. He noted that her rich heritage is presented once again to our society and the new generation. The academician added that today’s event, initiated by the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli, is held in a different format, with manuscripts dating from the 12th to the 17th centuries, which are preserved at the Institute of Manuscripts and relate to the field of medicine to which Academician Zarifa Aliyeva dedicated her life.
The President of ANAS underlined that the historical contributions of Academician Zarifa Aliyeva to the field of ophthalmology were recognized and highly valued not only in our country but also across the former Soviet Union and worldwide, adding that the prominent scientist was one of the leading figures in ophthalmology in the USSR and in Azerbaijan was the founder of ophthalmology.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that several scientific directions and innovations are associated with the name of the prominent scientist, who applied practical innovations that were warmly received by everyone.
“The prevention and treatment methods for trachoma in Azerbaijan are associated with the name of Academician Zarifa Aliyeva. The medical teams were organized at the initiative of Academician Zarifa Aliyeva who were struggling with trachoma in Baku and the regions. Additionally, Zarifa Aliyeva took significant measures against occupational eye diseases, establishing laboratories in several industrial institutions where occupational diseases were examined and treated on-site”-said the President of ANAS.
He mentioned that Academician Zarifa Aliyeva expanded her rich work in the field of medicine through her scientific research and that at her initiative, a laboratory was established at the Institute of Physiology to study occupational pathology of the organs of vision, where extensive scientific research was conducted, and highly qualified ophthalmologists were trained. The head of ANAS emphasized that the distinguished ophthalmologist-scientist, Academician Zarifa Aliyeva, was awarded the M.I. Averbakh Prize of the USSR Academy of Medical Sciences for her scientific work in this field, demonstrating to the world the strength and intellect of Azerbaijani women.
Academician Isa Habibbeyli said that the National Ophthalmology Center, lyceum, and several streets are named after outstanding ophthalmologist-scientist, Academician Zarifa Aliyeva.
“Her character, humanity, personality, life, and work are an example for everyone, and her ideas and the traditions she established in science continue to live today, contributing to the development of Azerbaijani science,” -he added.
In his speech, Academician Teymur Karimli, Director of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli spoke about scientific works of well-known Azerbaijani ophthalmologist Zarifa Aliyeva, her significant contributions and great achievements.
Providing information about the life and valuable contributions of the distinguished scientist Zarifa Aliyeva, Academician Irada Huseynova, Vice-President of ANAS said that the scientist laid the foundation of the national ophthalmology scientific school and had been purposefully engaged in the occupational pathology of the organs of vision since 1968. She defended her doctoral dissertation on the topic “The State of the Visual Organs of Workers in chemical industry of Azerbaijan” in 1976 in Moscow at the renowned Scientific Research Institute of Eye Diseases named after M. Helmholtz, a prestigious scientific center.
The Academic-secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, Member of Parliament Ulviyya Agayeva, Chairman of the Yasamal District Organization of YAP Bakhtiyar Nabiyev, and Head of the Department for the Study of Turkic World Manuscripts at the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS, Doctor of Philological Sciences and Associate Professor Aygul Hajiyeva also delivered speeches at the event. They also underlined that with her high culture, kindness, elegance, and brilliant intellect, prominent Academician Zarifa Aliyeva won the love of everyone.