Aprelin 24-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti və AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun YAP Təşkilatı, Qadınlar Şurası, “Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi” və “Türkdilli əlyazmaların tədqiqi” şöbələrinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 102 illiyinə həsr edilmiş “Zərifə Əliyeva işığında: Qadın və dövlətçilik” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, eləcə də Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Ağayeva, Yeni Azərbaycan Partiyasının Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, AMEA Rəyasət Heyətinin və Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Əlyazmalar İnstitutu tərəfindən hazırlanmış və akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elminin, səhiyyəsinin və ictimai-fikrinin inkişafında mühüm xidmətləri olan akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümünün Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında keçirilən silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu və zəngin fəaliyyətinin yenidən cəmiyyətimizə və yeni nəslə təqdim edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bugünkü tədbir AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun təşəbbüsü ilə fərqli formatda keçirilir, akademik Zərifə Əliyevanın həyatını həsr etdiyi tibb elminə dair Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan XII-XVII əsrlərə aid əlyazmalar sərgilənir.
Akademik Zərifə Əliyevanın oftalmologiya sahəsindəki tarixi xidmətlərinin nəinki ölkəmizdə, bütün keçmiş Sovet İttifaqında və dünyada qəbul olunduğunu və yüksək qiymətləndirildiyini deyən AMEA rəhbəri görkəmli alimin SSRİ-də oftalmologiya elminin yaradıcılarından biri, Azərbaycanda isə oftalmologiya elminin banisi kimi qəbul edildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bir neçə elmi istiqamətin və yeniliklərin görkəmli alimin adı ilə bağlı olduğunu, hər kəs tərəfindən xüsusi rəğbətlə qarşılanan praktik yeniliklər tətbiq etdiyini diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycanda traxoma xəstəliyinin qarşısının alınması və müalicə üsullarının müəyyənləşdirilməsi akademik Zərifə Əliyevanın adı ilə bağlıdır. Bu məqsədlə akademik Zərifə Əliyevanın təşəbbüsü əsasında həkim briqadaları təşkil edilmiş, Bakıda və rayonlarda traxoma xəstəliyinə qarşı mübarizə aparılmışdır. Həmçinin Zərifə xanım Əliyeva istehsal müəssisələrində və sənayedə yaranmış göz xəstəliklərinə qarşı da ciddi mübarizə aparmış, bir sıra müəssisələrdə onun tərəfindən laboratoriyalar yaradılaraq peşə xəstəlikləri yerindəcə müayinə və müalicə olunmuşdur. Akademik Zərifə Əliyeva bu istiqamətdə praktik və elmi fəaliyyəti ilə sənaye oftalmologiyasının əsasını qoymuşdur”, - deyə AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
Akademik Zərifə Əliyevanın tibb sahəsindəki zəngin fəaliyyətini elmi tədqiqatları ilə genişləndirdiyini deyən natiq alimin təşəbbüsü ilə Fiziologiya İnstitutunda görmə orqanının peşə patologiyasının öyrənilməsi üzrə laboratoriyanın yaradıldığını, geniş elmi tədqiqatların aparıldığını, həmçinin ixtisaslaşmış oftalmoloq kadrlar yetişdirildiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın bu sahədə həyata keçirdiyi elmi fəaliyyətinə görə, SSRİ Tibb Elmlər Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görüldüyünü və Azərbaycan qadınının gücünü, zəkasını bütün dünyaya göstərdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin xatirəsinin ölkəmizdə əbədiləşdirildiyini, Milli Oftalmologiya Mərkəzinin, Liseyin, bir sıra küçələrin onun adını daşıdığını bildirib.
“Zərifə xanımın zərifliyi, insanlığı, şəxsiyyəti, həyatı və fəaliyyəti hər kəs üçün bir nümunədir və onun ideyaları, elmdə qoyduğu ənənələr bu gün də yaşayır və Azərbaycan elminin inkişafına öz töhfəsini verir”, - deyə AMEA prezidenti qeyd edib.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxışında sıravi həkimlikdən akademik zirvəsinə ucalan Zərifə xanım Əliyevanın zəngin mənəviyyata sahib əsl ziyalı kimi mənalı ömür yolu keçdiyini, əhatəli elmi fəaliyyəti ilə ölkəmizdə tibb sahəsinin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini vurğulayıb, onun elmi araşdırmalarının, alim kimi qazandığı böyük uğurların Azərbaycanın tibb elmi tarixində xüsusi yer tutduğunu deyib. Bildirib ki, Zərifə Əliyeva haqqında söhbət düşəndə gözümüz önündə əsl Azərbaycan qadını, vəfalı ömür-gün yoldaşı, fədakar ana obrazı canlanır.
Görkəmli alimin həyatı və fəaliyyəti barədə məlumat verən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova milli oftalmologiya elmi məktəbinin əsasını qoymuş, 1968-ci ildən görmə orqanının peşəkar patologiyaları ilə məqsədyönlü məşğul olmuş və bu istiqamətdə bir çox yeni elmi ideyaların müəllifi kimi bütün dünyada tanınmış Zərifə xanım Əliyevanın “Azərbaycanın bir sıra kimya müəssisələri işçilərinin görmə orqanının vəziyyəti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını 1976-cı ildə Moskvada, nüfuzlu elmi mərkəz kimi tanınan M.Helmholts adına Elmi-Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda müdafiə etdiyini, 1977-ci ildə SSRİ Nazirlər Kabineti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən ona tibb elmləri doktoru elmi dərəcəsi, 1979-cu ildə isə Göz xəstəlikləri kafedrası üzrə professor elmi adı verildiyini söyləyib.
Həmçinin bildirib ki, akademik Zərifə Əliyevanın çoxşaxəli tədqiqatlarının əsas istiqamətlərini traxoma xəstəliyinin klinikası, görmə orqanının fiziologiyası və peşə xəstəliklərinin təsiri nəticəsində baş verən göz patologiyalarının profilaktikası, diaqnostikası və müalicəsi, herpetik göz xəstəlikləri, görmə orqanının virusla zədələnməsi, ağır virus konyunktivitləri, gözün hidrodinamik sisteminin fizioloji-anatomik xarakteristikası, göz sulanmasının müasir cərrahi müalicəsi, şəkərli diabet zamanı göz xəstəlikləri, göz zədələnmələri, terapevtik oftalmologiya, iridodiaqnostika, göz vərəmi, görmə orqanının onkoloji və qlaukoma problemləri və s. təşkil etmişdir. Bütün bu məsələlərin əhatə edildiyi “Terapevtik oftalmologiya”, “Oftalmologiyanın aktual problemləri”, “Herpetik göz xəstəliyi”, “Kəskin virus konyunktivitləri”, “Göz yaşı drenajının fiziologiyası”, “İridodiaqnostika” və s. kimi monoqrafiyaları dünya oftalmologiya elminə mühüm töhfələrdir.
Tədbirdə həmçinin AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Ağayeva, Yeni Azərbaycan Partiyasının Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev və AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Aygül Hacıyeva çıxış edərək akademik Zərifə xanım Əliyevanın vəfalı ömür-gün yoldaşı, bir ana, həkim, alim və ictimai xadim olaraq Azərbaycan qadınını ləyaqətlə təmsil etdiyini, yüksək mədəniyyəti, alicənablığı, zərifliyi, insanlığı və parlaq zəkası ilə hər kəsin sevgisini qazandığını söyləyiblər.

В НАНА состоялся круглый стол на тему «В свете Зарифы Алиевой: Женщина и государственность»
24-го апреля при совместной организации Президиума НАНА и организации ПЕА Института рукописей имени Мухаммеда Физули, Совета женщин, отделов исследования рукописей тюркского мира и исследования тюркоязычных рукописей указанного института состоялся круглый стол на тему «В свете Зарифы Алиевой: Женщина и государственность», посвященный 102-й годовщине со дня рождения выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой.
На мероприятии принимали участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, депутат Милли Меджлиса Ульвия Агаева, председатель Ясамальской районной организации партии «Ени Азербайджан» Бахтияр Набиев, сотрудники Президиума НАНА и Института рукописей, представители СМИ.
Вначале присутствующие ознакомились с подготовленной Институтом рукописей выставкой, посвященной академику Зарифе Алиевой.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что 102-я годовщина со дня рождения академика Зарифы Алиевой, имеющей важные заслуги в развитии науки, здравоохранения и общественной мысли в Азербайджане, отмечается чередой мероприятий во всех учреждениях и организациях НАНА, вследствие чего до общества, особенно до подрастающего поколения, вновь доводится информация о ее многогранной деятельности. Академик отметил, что по инициативе Института рукописей имени Мухаммеда Физули сегодняшнее мероприятие проводится в своеобразном формате, в рамках круглого стола демонстрируются хранящиеся в институте и относящиеся к XII-XVII вв. рукописи по медицине, которой посвятила свою жизнь академик Зарифа Алиева.
Сказав, что исторические заслуги академика Зарифы Алиевой в области офтальмологии высоко ценились не только в нашей стране, но и на просторах бывшего Советского Союза и во всем мире, руководитель НАНА добавил, что выдающийся ученый была одним из ведущих деятелей офтальмологии в СССР, а в Азербайджане считается основоположником офтальмологии.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что с именем видного ученого связаны несколько научных направлений и нововведений, в своей деятельности академик применила ряд практических нововведений, которые пользовались особой популярностью.
Руководитель НАНА подчеркнул: «Разработка способов по предотвращению и лечению трахомы в Азербайджане связана с именем академика Зарифы Алиевой. С этой целью по инициативе ученого были организованы бригады врачей, которые боролись с трахомой в Баку и регионах. Также Зарифа ханум Алиева вела серьезную борьбу с профессиональными заболеваниями глаз, в ряде промышленных учреждений были созданы лаборатории, на месте проводились обследования и лечение профессиональных заболеваний. Своей практической и научной деятельностью в данной сфере академик Зарифа Алиева заложила основы промышленной офтальмологии».
Сказав, что многогранная деятельность академика Зарифы Алиевой в сфере медицины расширялась научными исследованиями, оратор добавил, что по инициативе ученого в Институте физиологии была создана лаборатория по изучению профессиональных заболеваний органа зрения, велись широкие научные исследования, были подготовлены высококвалифицированные кадры-офтальмологи. Руководитель НАНА подчеркнул, что за свою научную деятельность в данной сфере выдающийся ученый-офтальмолог, академик Зарифа Алиева была удостоена премии Академии медицинских наук СССР имени академика М.И.Авербаха, продемонстрировала всему миру силу и интеллект азербайджанской женщины.
Память видного ученого, продолжил академик Иса Габиббейли, была увековечена в нашей стране, ее имя носят Национальный центр офтальмологии, лицей, ряд улиц республики: «Характер, человеколюбие, личность, жизнь и деятельность Зарифы ханум – пример для каждого, ее идеи и заложенные ею традиции в науке живут и сегодня, внося свой вклад в развитие отечественной науки».
В своем выступлении директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли подчеркнул, что Зарифа ханум Алиева, которая прошла славный путь от рядового врача до академика, обладала богатым духовным миром, была настоящим интеллигентом, своей научной деятельностью внесла весомую лепту в развитие медицины в нашей стране, ее научные изыскания и достигнутые ею успехи занимают особое место в истории медицинской науки Азербайджана. Академик отметил, что, когда речь заходит о Зарифе Алиевой, перед глазами встает образ настоящей азербайджанской женщины, верной спутницы жизни, самоотверженной матери.
Говоря о жизни и деятельности выдающегося ученого, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова сообщила, что Зарифа Алиева заложила основы национальной научной школы офтальмологии, с 1968 года целенаправленно занималась профессиональными заболеваниями органа зрения, снискала известность как автор ряда новых научных идей в этой области. В 1976 году в Научно-исследовательском институте глазных болезней имени Гельмгольца (Москва) Зарифа Алиева  защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора наук на тему «Состояние органа зрения у работников химической промышленности Азербайджана».
Основные сферы разносторонних исследований Зарифы Алиевой, продолжила академик Ирада Гусейнова, охватывали такие вопросы, как клиника трахомы, физиология органа зрения, профилактика, диагностика и лечение профессиональных заболеваний глаз, иридодиагностика и т.д. Монографии «Терапевтическая офтальмология», «Актуальные проблемы офтальмологии», «Герпетическая болезнь глаза», «Острые вирусные конъюктивиты», «Физиология слезоотведения», «Иридодиагностика» и другие, в которых нашли свое отражение указанные вопросы, – важный вклад в мировую офтальмологию.
Далее на мероприятии выступили академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, депутат Милли Меджлиса Ульвия Агаева, председатель Ясамальской районной организации партии «Ени Азербайджан» Бахтияр Набиев и заведующая Отделом исследования рукописей тюркского мира Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА доктор филологических наук, доцент Айгюль Гаджиева. Отмечалось, что академик Зарифа ханум Алиева, будучи верной спутницей жизни, матерью, врачом, ученым и общественным деятелем, являла собой образ настоящей азербайджанской женщины, своей высокой культурой, благородством, элегантностью, человеколюбием и блестящим интеллектом академик завоевала любовь всех, кто её знал.