İyunun 30-da görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasından 97-ci il keçir. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə institutun kollektivi və akademik Cəlal Əliyev elmi məktəbinin yetirmələri alimin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət ediblər.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə yanaşı, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları da akademik Cəlal Əliyevin məzarını ziyarət edərək onun elmə və kənd təsərrüfatına verdiyi əvəzsiz töhfələrini dərin minnətdarlıqla xatırlayıblar.
Anım mərasimində iştirak edənlər akademikin əziz xatirəsini ehtiramla yad edərək, məzarı üzərinə əklil və gül dəstələri düzüb, ruhuna dualar oxuyublar.
Akademik Cəlal Əliyevin zəngin elmi irsi və onun yaratdığı elmi məktəb bu gün də Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edir və yeni nəsil alimlərə örnək olur.

The grave of academician Jalal Aliyev at the Alley of Honor was visited
On June 30, 97 years have passed since the birth of prominent scientist and public-political figure, academician Jalal Aliyev. On this occasion, under the leadership of the Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, the institute’s staff and the followers of Academician Jalal Aliyev’s scientific school visited his grave at the Alley of Honor.
Alongside the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, employees of the Research Institute of Crop Husbandry, under the Ministry of Agriculture, also visited Academician Jalal Aliyev’s grave, paying a heartfelt tribute to his invaluable contributions to science and agriculture.
Participants of the commemorative ceremony honored the cherished memory of the academician by laying a wreath and flowers on his grave and offering prayers for his soul..
The rich scientific heritage of Academician Jalal Aliyev and the scientific school he created still serve the development of Azerbaijani science today and serve as an example for the new generation of scientists.